Konopím proti migréně
Dosavadní výzkumy naznačují možnou roli kanabinoidů v hledání příčin a léčbě migrény. Studií týkajících se způsobů užívání a vnímaných přínosů konopí u pacientů s bolestmi hlavy však stále není dost.
Tým amerických vědců uveřejnil článek v časopise Neurology: Clinical Practice, ve kterém najdeme výsledky průzkumu u 1373 pacientů s migrénou. Ti byli tázáni nejenom na způsob užívání konopí a vnímané benefity, ale i na rizikové faktory, jako je deprese či poruchy spánku.
Více než polovina respondentů uvedla užití konopí během posledních tří let a třetina užívala i v současnosti. Nejčastěji uváděným důvodem byla léčba bolesti hlavy (65,8 %) a problémy se spánkem (50,8 %). Nejčastěji uváděným způsobem aplikace byla inhalace (kouření/vaporizace) a orální podání.
Po užití konopí se zmírnila intenzita, trvání a frekvence migrény, ale i nevolnost a rizikové faktory jako poruchy spánku, úzkost a deprese.
Většina respondentů potvrdila, že se jim v souvislosti s konopím zmírnily jednak charakteristiky migrény, tedy její intenzita, trvání a frekvence, ale i nevolnost a rizikové faktory jako poruchy spánku, úzkost a deprese. Více než polovina respondentů užívala konopné produkty pouze v případě bolesti hlavy, zatímco 42 procent užívalo konopí denně i za účelem prevence. Téměř polovina respondentů uvedla, že užívání konopí přispělo ke snížení konzumace léků na léčbu bolestí hlavy.
Pětina sledovaných subjektů zmiňovala vedlejší účinky, nejčastěji únavu či letargii. Z účastníků, kteří v předchozích třech letech neužívali žádné konopí, přibližně polovina nevěděla, jaký konopný produkt užívat nebo jaké je vhodné dávkování.